Nazýva sa to Atmosférický diaľkový prieskum infračervenej exoplanéty alebo Ariel.
Po vládnom financovaní budú v misii zohrávať rozhodujúcu úlohu britské výskumné inštitúcie - vrátane UCL, RAL Space pre vedecké a technologické zariadenia (STFC), technologické oddelenie a Astronomické technologické centrum UK, Cardiff University a Oxfordská univerzita.
Cieľom Arielu je pochopiť súvislosti medzi chémiou planéty a jej prostredím zmapovaním 1 000 známych planét mimo našu vlastnú slnečnú sústavu. Britská vesmírna agentúra (UKSA) očakáva, že to vedcom poskytne jasnejší obraz o tom, z čoho sú exoplanéty vyrobené, ako boli formované a ako sa budú vyvíjať.
Napríklad Ariel bol schopný detekovať príznaky známych prísad v atmosférach planét, ako sú vodné pary, oxid uhličitý a metán. Bude tiež detekovať zlúčeniny kovov na dešifrovanie celkového chemického prostredia vzdialenej slnečnej sústavy.
Podľa UKSA bude Ariel pre vybraný počet planét tiež vykonávať hĺbkový prieskum ich cloudových systémov a študovať sezónne a denné zmeny atmosféry.
"Sme prvá generácia schopná študovať planéty okolo iných hviezd," uviedla profesorka Giovanna Tinetti, hlavná vyšetrovateľka pre Ariel z University College London. „Ariel využije túto jedinečnú príležitosť a odhalí podstatu a históriu stoviek rozmanitých svetov v našej galaxii. Teraz môžeme nastúpiť do ďalšej fázy našej práce, aby sa táto misia stala skutočnosťou. “
Keď bude Ariel na obežnej dráhe, bude zdieľať svoje údaje so širokou verejnosťou.
Na obrázku hore je príklad spektra, ktoré Ariel mohla merať zo svetla prechádzajúceho atmosférou exoplanéty.
Ariel prechádzala procesom preskúmania počas celého roku 2020 a teraz by mala byť uvedená na trh v roku 2029.
"Vďaka vládnemu financovaniu bude táto ambiciózna misia pod vedením Spojeného kráľovstva predstavovať prvú rozsiahlu štúdiu planét mimo slnečnú sústavu a umožní našim popredným vesmírnym vedcom odpovedať na kritické otázky týkajúce sa ich formovania a vývoja," uviedla ministerka vedy Amanda Solloway.
„Je to dôkaz vynikajúcej práce britského vesmírneho priemyslu, našich neuveriteľných vedcov a výskumníkov pod vedením University College London a RAL Space a našich medzinárodných partnerov, že táto misia sa„ rozbieha “. Teším sa, keď sledujem, ako bude napredovať smerom k uvedeniu na trh v roku 2029. “
UKSA potvrdila asi 4 374 svetov v 3 234 systémoch od prvých objavov exoplanét na začiatku 90. rokov.
Obrázky: ESA / STFC RAL Space / UCL / UK Space Agency / ATG Medialab