Malé satelity budú postavené v rámci nového trojročného projektu s názvom xSPANCION. Cieľom je vytvoriť satelitnú konšteláciu, ktorú môžu podniky použiť na aplikácie ako satelitná komunikácia, pozorovanie Zeme a diaľkový prieskum.
Britská vesmírna agentúra prostredníctvom ESA bude spolufinancovať projekt sumou 9,9 milióna EUR. Niektoré jeho časti budú mať prospech z vývojových prác financovaných škótskym podnikom.
„XSPANCION spôsobí revolúciu v našej ponuke vesmírnych služieb,“ uviedol Luis Gomes, výkonný riaditeľ AAC Clyde Space. „Umožní nám to výrazne znížiť náklady na každú zhromaždenú správu, každý zachytený obrázok a podporiť tie obchodné prípady, ktoré dodnes neboli schopné odôvodniť kapitálové výdavky, aby boli na obežnej dráhe stovky senzorov.“
„Naši zákazníci si už v podstate nebudú musieť robiť starosti s prístupom do vesmíru, môžu sa sústrediť na to, ako rozšíriť svoje hlavné podnikanie. Tento projekt s názvom xSpancion bude katalyzovať novú generáciu aplikácií, ktoré predtým neboli možné. “
Projekt sa týka návrhu satelitnej platformy a výrobného procesu, výroby, licencií a spustenia koordinácie, uviedla spoločnosť, ako aj vývoja nových technológií pre budúcu konšteláciu, ako sú pohon, medzikontinentálne spojenia, bezpečnosť a ochrana. prenos údajov a zákaznícke rozhranie.
Spoločnosti sa predstavia tímy University of Strathclyde, Satellite Applications Catapult, Bright Ascension a D-Orbit UK, ktoré navrhnú a vypustia 10 satelitov.
Peniaze na vývoj konštelácie pochádzajú z programu ESA Pioneer Partnership Projects, ktorého cieľom je podpora podnikov pri prijímaní nových technológií a služieb vo vesmíre.
AAC Clyde Space sa špecializuje na poskytovanie pokročilých malých kozmických lodí, misijných služieb a riešení kozmických lodí pre vládne, obchodné a vzdelávacie organizácie pre vesmírne aplikácie.
Ešte v septembri sa včera úspešne vypálili pomocou rakety Sojuz nanosatelity Four Spire, ktoré tiež podporuje Britská vesmírna agentúra (UKSA).
Nanosatelity postavené v Glasgowe sa pripojili k flotile na nízkej obežnej dráhe Zeme, ktorá monitoruje pohyby lodí a pomáha predpovedať pohyby globálneho obchodu.
Dva z nanosatelitov Spire majú na palube, čo UKSA nazýva „superpočítač“, ktorý má poskytovať veľmi presné predpovede polohy člnov, sledovať ich miesto pobytu a počítať časy ich príchodu do prístavov. To podľa nej umožní prístavným podnikom a orgánom bezpečne spravovať rušné doky.