Vďaka úspešnému dokončeniu štartu modelu SpaceX Falcon 9 je nový satelit - najnovší zo série satelitov vyvinutých spoločne v Európe a USA - určený na sledovanie stúpania morských hladín pomocou najnovšej technológie radarovej altimetrie.
Podľa Európskej vesmírnej agentúry sú tieto merania nevyhnutné pre vedu o klíme a pre tvorbu politiky.
Raketa Falcon 9, ktorá niesla 1,2 tony satelitu Sentinel-6, odštartovala 21. novembra z leteckej základne Vandenberg v Kalifornii.
Družica bola vynesená na obežnú dráhu niečo menej ako hodinu po štarte a kontakt bol úspešne nadviazaný na pozemnej stanici na Aljaške.
Riaditeľ ESA pre programy pozorovania Zeme Josef Aschbacher uviedol:
„Som nesmierne hrdý na to, že som dnes večer videl spustenie Copernicus Sentinel-6 a viem, že je na najlepšej ceste začať svoju misiu pokračovať v meraniach hladiny mora, ktoré sú tak potrebné na pochopenie a sledovanie znepokojujúceho trendu stúpajúcich morí. “
„Chcel by som poďakovať nielen tímom ESA, ktoré sa usilovne usilovali o dosiahnutie tohto bodu, ale aj EK, Eumetsat, NASA, NOAA a CNES, a samozrejme sa veľmi tešíme na ďalšiu plodnú spoluprácu medzi naše príslušné organizácie. “
Merania výšky morského povrchu sa začali v roku 1992 a cieľom je, aby Copernicus Sentinel-6 Michael Freilich čoskoro vyzdvihol štafetu a rozšíril tento súbor topografií oceánov.
Misia pozostáva z dvoch rovnakých satelitov vypustených postupne, uvádza sa v ESA, takže o päť rokov bude vypustený program Copernicus Sentinel-6B, ktorý ho prevezme. Tvrdí sa, že misia ako celok zabezpečí kontinuitu údajov najmenej do roku 2030.
Každý satelit nesie radarový výškomer, ktorý meria čas potrebný na cestu radarových impulzov na povrch Zeme a späť k satelitu. V kombinácii s presnými údajmi o satelitnej polohe poskytujú výškové merania výšku morskej hladiny.
Balík prístrojov satelitov obsahuje aj pokročilý mikrovlnný rádiometer, ktorý zodpovedá množstvu vodných pár v atmosfére, ktoré ovplyvňuje rýchlosť radarových impulzov výškomeru.
Viac sa dozviete na webovej stránke ESA.