Cieľom je, aby senzory zlepšili vedecké pochopenie dynamiky hornej atmosféry a podporili pokrok v modelovaní podnebia, predpovedi počasia a predpovedi satelitných dráh.
Spoločnosť spolupracuje s firmami STFC RALSpace a University of Birmingham.
Teledyne e2v píše:
Horná atmosféra Zeme je vysoko aktívna oblasť, ktorá hrá kľúčovú úlohu pri prenose energie na planéte a ovplyvňuje podnebie a počasie. Pochopenie dynamiky horných vrstiev Zeme sa bude spoliehať na mimoriadne citlivé meranie síl pôsobiacich na špeciálne navrhnutý satelit pri jeho prechode cez zriedenú atmosféru veľmi nízkej obežnej dráhy Zeme.
Nové akcelerometre sú založené na oblasti kvantovej technológie, ktorá využíva atómy alkalických kovov, ktoré sú chladené lasermi blízko absolútnej nuly, bez použitia kryogeniky.
Projekt bude vychádzať z predchádzajúcej práce spoločnosti Teledyne e2v na vybudovaní CASPA CubeSat, ktorá demonštrovala pascu studených atómov a predstavuje krok k použitiu studených atómov pre vesmírne aplikácie.
Návrh spoločnosti Teledyne e2v na vesmírny prístroj bol vybraný prostredníctvom otvorenej súťaže o 13. technologické volanie na pozorovanie Zeme (EO), ktoré organizuje Centrum pre prístrojové vybavenie na pozorovanie Zeme (CEOI), ktoré je partnerstvom spoločností Airbus Ltd, QinetiQ Ltd, STFC Rutherford Appletonské laboratórium a univerzita v Leicesteri.
Viac informácií o britskom národnom programe kvantovej technológie si môžete prečítať tu.
Obrázok: Demonštrátor Teledyne e2v CASPA